سوالات متداول

سوالات متداول

می‌توانید اطلاعات خود را در "سجام" ویرایش کنید و جهت تغییر در کارگزاری از طریق "لینک ثبت نام غیرحضوری" اقدام کنید.

معاملات اوراق بهادار در بورس تهران روز های شنبه تا چهارشنبه (به جز روز های تعطیل) از ساعت 09:00 الی 12:30 انجام می‌شود. همچنین فاصله زمانی  08:45 تا 09:00 پیش گشایش می‌نامند که در این زمان امکان ثبت، ویرایش و حذف سفارش ها وجود دارد اما معامله‌ای انجام نمی‌شود.

برای خرید و فروش در بورس، ابتدا باید کد بورسی دریافت کنید. کد بورسی یا کد سهامداری شناسه‌ای شامل 3 حرف و 5 عدد تصادفی است که همانند کد ملی منحصر به فرد است. همه معاملات در بورس با کد بورسی سهامداران در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ثبت می‌شود.

همانطور که اطلاع دارید بر اساس قانون لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور، ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ملزم به پرداخت «سود سهام» از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» هستند.

 

همچنین از آن جایی که پرداخت «مطالبات سنواتی» (سودهای رسوب شده) نزد ناشران طبق نامه به شماره 122/103179 مورخ  1401/02/07 مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه محول شده است که شرط توزیع سود مذکور و مطالبات سنواتی ناشران، «سجامی» بودن سهامداران ذی نفع می‌باشد.

دارایی سهامداران در هر یک از نماد های معاملاتی، زیر نظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود. سهامداران صرفا از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی خود را به فروش برسانند. جهت فروش سهمی که کارگزار ناظر آن کارگزاری نگاه نوین نیست، لازم است کارگزار ناظر آن نماد تغییر داده شود. تغییر کارگزار ناظر از هر یک از دو روش مراجعه حضوری و غیر حضوری امکان پذیر است: 

غیرحضوری: برای ثبت درخواست تغییر ناظر بایستی به یکی از "سامانه معاملات برخط" یا "سامانه معاملات آفلاین" کارگزاری نگاه نوین مراجعه نموده و از آنجا توسط گزینه تغییر کارگزار ناظر برای نماد مدنظر خود اقدام به ثبت درخواست کنید. 

حضوری: با همراه داشتن آخرین برگه سهم و اصل کارت ملی و شناسنامه خود به یکی از شعب کارگزاری نگاه نوین مراجعه کرده و فرم “درخواست تغییر ناظر” را تکمیل فرمایید. یک روز کاری بعد ناظر سهم تغییر خواهد کرد. 

جهت دریافت آخرین برگه سهم خود می‌توانید از طریق "این سایت" اقدام فرمایید. 

 

افرادی که در سامانه سهام عدالت روش «سهامداری مستقیم» را انتخاب کرده باشند و شماره موبایل به نام خودشان باشد، می‌توانند در سامانه سهام عدالت کارگزاری نگاه نوین ثبت نام کنند و سفارش فروش خود را ارسال نمایند.

جهت ثبت نام "اینجا" کلیک کنید.

شما به 2 روش زیر می‌توانید اقدام به خرید عرضه اولیه کنید:

ثبت درخواست در سامانه "معاملات برخط" و "معاملات آفلاین"

درخواست خرید حضوری

به طور کلی 2 روز کاری بعد از فروش سهام می‌توانید مبلغ را برداشت کنید، پنج شنبه روز کاری نیست. شما می‌توانید درخواست وجهتون رو برای روز یکشنبه ثبت کنید.

تسویه سهم دو روز کاری و تسویه صندوق‌ ها یک روز کاری است، پس با مبلغ حاصل از فروش سهام در همان روز نمی‌توانید صندوق‌های درآمد ثابت، نمادهای طلا و زعفران را خریداری کنید.

 

وقتی از گزینه "فراموشی کلمه‌عبور" استفاده می‌کنید، هم نام کاربری هم کلمه عبور جدید برای شما پیامک می‌شود.

بله؛ می‌توانید درخواستتون رو ثبت کنید ولی تاریخ واریز حداقل دو روز کاری بعد خواهد بود.

 

گاهی بعد از انتشار آگهی ثبت افزایش سرمایه، ممکن است چند ماه زمان ببرد تا سهم قابل معامله شود.

 

بر اساس قوانین سفارش ثبت ‌شده نمی‌تواند کمتر از 500 هزار تومان باشد. ولی اگر ارزش کل دارایی شما کمتر از 500 هزار تومان است، تنها در صورتی می‌توانید فروش را انجام دهید که کل حجم داراییتان را در یک سفارش ثبت کنید.

هر سهم فقط می‌تواند یک کارگزار ناظر داشته باشد. وقتی سهمی را که ناظر آن کارگزاری نگاه نوین نیست می‌خرید، روز بعد، سهم به کارگزار ناظرش منتقل می‌شود درصورت تمایل می‌توانید با ثبت درخواست «تغییر کارگزار ناظر» آن را به کارگزاری نگاه نوین منتقل کنید.